2021 A Korean Odyssey Kore Dizisi İncelemesi

2021 A Korean Odyssey Kore Dizisi İncelemesi

A Korean Odyssey Kore dizisi incelemesi ile karşınızdayım. Öncelikle yazı boyunca çeşitli spoilerle karşılaşabilirsiniz. Uyarayım. Yine mükemmel bir yapım izledim. Tabii, ufak mantık hataları vardı ama dizinin konusundan dolayı görmezden gelinebilecek hatalardı.

Dizi, dünyanın karşı karşıya kalacağı felaketten korunması için Ruhlar Alemi tarafından gönderilen bir Samjang’ın ve onun koruyucusu cennete eş değer Büyük Bilge Son O-Gong’un hikâyesini anlatıyor. Samjang’ın kanı canavarların gücüne güç katabilecek türdendir. Ruhlar Aleminden kovulan Büyük Bilge ise oraya dönebilecek güce sahip olabilmek için Samjang’ı yemek istemektedir. Ama Ruhlar Alemi onların kaderini çoktan belirlemiştir.

Aslında ana karakterler Samjang ve Büyük Bilgeydi ama beni daha çok Kraliçe Ana ve Şeytan Kral’ın hikâyesi etkiledi. Bir zamanlar tanrıça olan Kraliçe Ana, canavar olan Şeytan Kral’a aşık olur ve neticede çocukları olur. Fakat Kraliçe kabul edilemez bir suç işleyerek yarı tanrı yarı canavar olan çocuğunu, çocuk insan ruhu ile besler. Bunun sonucunda 108 kez reenkarne olarak çocuğunu kaybetmenin acısını yaşamakla cezalandırılır. Çocuğa ne olduğu ise bilinmez. Aslında dizi boyunca çocuk gözümüzün önündeymiş de görememişiz. Final sahnesindeki bölümleri çok tatlıydı. Ayrıca Şeytan Kral’ın aşkı bana göre diziyi taşıyan ana taşlardan biriydi.

Samjang ve Büyük Bilge’nin hikâyeleri daha güzel bir şekilde de sonlanabilirdi. Tabii bazen sağlam bir kötü son, saçma bir mutlu sondan daha gönül ferahlatıcı olabiliyor. Final bölümde Büyük Bilge hiçbir şey hatırlamayacak diye çok korktum çünkü Samjang’ın ruhuna su serpilmesi gerekiyordu. Bileklik olmadan da Büyük Bilge’nin onu sevdiğini öğrenince canım Samjang gözü arkada kalmadan gitti.

Bileklik demişken onu da anlatayım. Samjang ilk başlarda onu yemek isteyen Büyük Bilge’den kendini koruyabilmek için sihirli bir bileklik aldı. Bu bileklik takıldığında bilekliği takan kişi, bilekliği kendisine takan kişiye aşık oluyor ve ona sonsuza kadar sadık bir varlığa dönüşüyor. Eğer bilekliği çalıştıran kişinin dediklerine karşı gelirse ölümle karşı karşıya kalıyor. Aşkın gücü mü bilekliğin gücü mü bilinmez ama ben Büyük Bilge’nin bileklik olmadan da Samjang’a aşık olacağını anlamıştım. Çünkü her ne kadar kaderleri ölüm çanıyla bağlanmışsa da gökler tarafından yazılan kaderlerini değiştirebileceklerdi.

Samjang’ın ölümünü yeterince dramatize etmediklerini düşünüyorum. Kadın öldü ama sadece beş dakika gösterdiler. Hikâyenin o kısmı çok eksik kalmış bana göre. İçimde de hep bir burukluk olacak bu iki karakterin hikâyesine karşı çünkü böyle bir sonu hak etmediler be.

 

Değinmek istediğim diğer karakterler PK ve Zengin. Belki de en çok üzüldüğüm karakterler onlardır. Bu dizide cidden herkesin sonu buruk bitti. Zengin en azından güzelce veda etmeliydi PK’e. Ayrıca Zengin PK’yi seviyormuş. Bunu duyunca çok şaşırdım. Çünkü her zaman abi kardeş ilişkisi vardı ekranlarda. Aslında abi gibi davranan PK’ydi. Velhasıl onların da hikâyesi öyle yarım kaldı.

Yaz ve Kış Perisi de beni çok üzdü. Kardeşi Yaz Perisi yıllar önce ölmüş ama abisi Kış Perisi bir şekilde kardeşinin ruhunu kendi bedeninde saklayabilmiş ve yıllarca aynı bedende yaşamışlar. Sabahları Kış Perisi; akşamları Yaz Perisi fiziksel olarak ortaya çıktı. Fakat vakit geldiğinde acı bir yolla da olsa Yaz Perisi abisinin bedenini terk etmek zorunda kaldı. Yaz Perisi üzdün hepimizi be.

 

Kısaca herkesin hikâyesi Ruhlar Aleminin saçma istekleri yüzünden yarım kaldı. Finalde Büyük Bilge, Samjang’ı bulmaya gitti ve koskoca dizi bir araba sahnesiyle bitti. Çok büyük şeyler beklemiştim vallahi üzülmedim desem yalan olur.

Diğer yandan, dizinin seyirciye aktarmak istediği birtakım mesajlar vardı. Onlardan da bahsedip yazımı bitireceğim.

Öncelikle birçok sahnede kötü ruhlar gördük. Bu kötü ruhlar insanların olumsuz düşüncelerinden besleniyordu. Tanrılardan biri de dünyanın sonunu kötü ruhların değil kötü düşünceli insanların getireceğini söylemişti. Kıskançlık, öz saygı ve sevgiden yoksunluk, bencillik, şan-şöhret ve güç arzularının bir sonu gelmedi ve bu kötülükler birikerek dünyanın sonunu getirecek Kara Ejderhayı yarattı. Bu ejderhadan dünyayı korumanın bedelini ise Samjang ve Büyük Bilge ödedi. Gerçekten çok uzak metaforlar değil bu anlatılanlar. Günümüzde de birçok insan şan ve şöhret merakından kötülüğe yenik düşüyor ve kendi elleriyle dünyanın sonunu çağırıyor.

Kendinden memnun olmayanlar, başkalarının hayatlarıyla ilgilenenler, sonsuz güce sahip olmak isteyen sonlu varlıklar bu dünyanın sonunu hazırlayan yavru kara ejderhalardır. Samjang, bir bölümde şöyle diyordu: “Küçümsediğin insanlar seni devirebilecek güçteler, onları sakın küçümseme.” O insanlar ise bizlerdik. Yani halk. Birilerine güvenmek istediğimizden, daha iyi bir dünya arzu ettiğimizden sürekli oyuna getiriliyoruz.

O tahta oturan krallar bir anda gerçek yüzlerini gösteriyor ve birçok yolla manipüle ediliyoruz. Fakat bilmemiz gereken şudur ki onları oraya yükselten bizler aynı şekilde onları o tahttan indirebilecek insanlarız. Sadece bunu anlamalı ve hayalini kurduğumuz dünya için Kara Ejderhalarla sonuna kadar savaşmalıyız.

 A Korean Odyssey Kore dizisi incelemesi buraya kadardı. Genelde Kore dizileri on altı bölüm olur ama bu dizi yirmi bölümdü. Bundan dolayı izlemekten çekinmiştim ama iyi ki izlemişim. Fantastik konulu bir dizi izlemeyeli baya olmuştu. Dizinin konuyu ele alış biçimi ve yarattığı dünya hoşuma gitti. O dünyada kendime yer edinebildiğim için de mutluyum. Ne demişti Büyük Bilge: “Çünkü seni seviyorum.” Biz de sevdik bu diziyi.

Bir sürü spoi verdim vallahi kusura bakmayın. Umarım okuyanlar izlemiş olanlardır. Bitirmeden dizinin müziklerine de bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Süper ostlar yapmışlar. Lafı uzatmadan bitirelim. Samjang Jin Sun Mi ve Cennete eş değer Büyük Bilge Son O-Gong, yıldızlarda görüşmek üzere.

 

  1. duygu emanet diyor ki:

    Konusu çok ilgi çekici ama her şeyi anlatmışsınız. 🙂 Biraz zaman geçsin unutunca bakabilirim. Tanıtım için teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir