2021 Aşırıcılar Anime İncelemesi

2021 Aşırıcılar Anime İncelemesi

On dört yaşındayım ve güzelim

Yüreği sevinç dolu bir kadınım

Bazen mutluyum bazen hüzünlü

Biriyle tanışmayı çok isterdim

 

Aşırıcılar anime incelemesi ile karşınızdayım. Animenin orijinal ismi Karigurashi No Arrietty. Aşırıcılar, Stüdyo Ghibli’nin öne çıkan animelerinden biridir. Aşırıcılar denen minik insanlar yaşamlarını dev insanlardan aşırdıkları şeylerle sürdürmektedir. On dört yaşında olan aşırıcı Arrietty, şarkısında da söylendiği gibi yüreği sevinç dolu bir kadındır, bazen mutludur bazense hüzünlüdür. Nesli tükenmekte olduğu için hiç arkadaşı yoktur. Bundan dolayı belki de en büyük hayali biriyle tanışmaktır. Aşırıcı Arrietty ve dev insan Sho’nun tatlı ama bir o kadar da hüzünlü öyküsünü izliyoruz.

Sho, kalp rahatsızlığından dolayı yaşıtlarıyla arkadaşlık kuramamış, yalnız fakat yüreği kalabalık iyi bir çocuktur. Ameliyatından önce annesinin çocukluğunu geçirdiği eve gelir. Ve burada annesinin bir zamanlar ona masal olarak anlattığı küçük insanlarla tanışır. Arrietty, insanlardan korktuğu için ilk zamanlar Sho’ya güvenemez. Fakat zamanla anlar ki tüm dev insanlar kötü değildir.

Sanırım Aşırıcıları izlerken anladığım ilk mesaj buydu. Her insan iyi olmadığı gibi her insan kötü de değildir. Hayatımız boyunca birçok insan tanır ve kendimizce yargılar oluştururuz. Bu yargılar kendimizi korumak içindir. Fakat yargılarımız bizim gibi güçsüzdür. Yanıldıkları zamanlar vardır. On tane insan ile tanışmışsak ve hepsi de kötü kalpli olmuşsa bizim gözümüzde tüm insanlar kötüdür. Fakat bu, hiçbir zaman karşılaşacağımız on birinci insanın iyi olabileceği ihtimalini değiştirmez.

İşte tam burada tanışırız umut denen dünya ile. Umut, aldığımız darbelerden dolayı küçük dünyalarımızda fark edilmeden yaşamak isteyen bizler için yepyeni bir dünyadır. Güneş o zaman daha güzel gelir gözümüze. Gökyüzü daha mavidir. Kuşların sesleri dünyanın en güzel melodisi gibi gelir kulağımıza. Ve kaçtığımız şeyin insanlar değil de hayat olduğunu o zaman anlarız.

 

Aşırıcılarla benzer olduğumuzu düşünüyorum. Kendi dünyalarımızda, fark edilmeden, zarar görmekten korkarak yaşamaya çalışan aşırıcılar bizleriz. Her gün ölüm korkusuyla yaşamaktan korkan, insanlardan korkan, hayattan korkan aşırıcılar bizleriz. Küçük hayatlarımızda, minik kalplerimizle, dışarıdaki dünyayı göremeyen bizleriz. Aynı Sho gibi kalbi hasta olan bizler, kalbimizi iyileştirecek panzehrin kalbimizde olduğunu bilemeyecek kadar küçük ve kırılganız.

Sho, yıllarca kalp hastalığı ile savaşırken kalbinin asıl ihtiyacı olan şeyi, sevgiyi ne ailesinden ne de çevresinden görebildi. Belki de kalbini hasta eden yıllardır ne olduğunu bilemediği sevgiydi.  Onun kalbine girecek olan Arrietty, Sho’yu böyle iyileştirecekti. Ne ameliyat ne ilaçlardı Sho’yu kurtaracak olan; Onu yüreği sevinç dolu küçük bir kız kurtaracaktı.

“Sen girdin ya, şimdi kalbim daha güçlü.”

 

Bizler de Sho gibi sevgisizlik içinde büyüyen insanlarız. Korkularımız bundandır. Bilmediğimizden kaçarız sevgiden. Çünkü sevginin beraberinde acı getirdiğini düşünürüz. Unuttuğumuz şey şudur ki sevginin kalbimize beraberinde getirdiği hatıralardır bizi yaşatacak olan. Yepyeni bir dünyada, acının ve sevginin daima iç içe olduğu bir yerde, çiçeklerle dolu bir ovada, gökyüzünü seyretmek istiyorsak; yüreği sevinç dolu küçük bir aşırıcıdan daha az şeye ihtiyacımız vardır. Çünkü sevginin ilk doğduğu topraklar bizim kalbimizdir. İlk kendimizi severiz. Kendimizi sevdiğimizde öğreniriz sevginin bu dünyaya değer bir güç olduğunu. Her şeyin üstesinden gelmemizi sağlayan sevgidir. Bir kedinin gözlerine sevgi ile baktığımızda, bize tanışmak istediğimiz kişiyi getirebilir. Ve sevenler hiçbir zaman kaybetmez. Çünkü son nefesimizi verirken bile gözümüze gelen tatlı hatıralar sevginin silinmez izidir.

“Sen artık benim bir parçamsın Arrietty. Seni asla unutmayacağım.” diyen Sho, sevgiyi öğrendiği minik Arrietty’i kalbinde yaşatacak ve onu en tatlı hatıralarının doğuşu olarak bilecekti. Çünkü hayatında ilk defa biri ona harika bir hayat dilemişti. Kendi annesinin gölgesinde kaybolan Sho, böyle bulacaktı güneşi. Kendisi için dilenen harika hayat onun doğuşu olmuştu. Güneş onun için ilk o zaman doğmuştu. Ve Sho ilk defa o zaman gözle görülemeyenleri görebilmişti. Çünkü Küçük Prens’in Tilkisinin dediği gibi gerçeğin mayası gözle görülmez. İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman görebilir doğruyu.

Hoşça git Arrietty.

Hoşça kal Sho.

Aşırıcılar, herkesin bir parçasını küçük Arrietty ve Sho’ya emanet ettiği bir öykü . Bu öykü hepimizin öyküsü. İyi izlemeler.

 

 Arrietty’nin Şarkısı

Saçlarımda rüzgârı hissetmek

Ve gökyüzüne bakmak istiyorum

Sana bir çiçek getirmek istiyorum

Dışarıda bambaşka bir dünya var

Baksana kelebekler dans ediyor

Beni bekliyorlar

Saçlarımda rüzgârı hissetmek

Ve gökyüzüne bakmak istiyorum

Sana bir çiçek getirmek istiyorum

Dışarıda bambaşka bir dünya var

Baksana kelebekler dans ediyor

Seni bekliyorlar

Güneşin altında ve çiçeklerle çevrili

Böylece günlerimi seninle geçirmek istiyorum

Kalbimde bu hatıralarla kendime göre yaşayacağım

Yepyeni bir dünyada

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir