2021 Büyülü Dalgalar Anime İncelemesi

2021 Büyülü Dalgalar Anime İncelemesi

Büyülü Dalgalar anime incelemesi ile karşınızdayım. Anime 1993 Ghibli Stüdyo yapımı. Büyülü Dalgalar, Ghibli stüdyonun çıkardığı çoğu animeden daha farklı bir atmosfere sahipti. Ghibli genelde daha masalsı, içimizdeki çocuğu uyandıracak türler üzerinde odaklanır ama bu yapım daha hayatın içindendi. Büyülü Dalgalar, genç olmuş herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir yapım olmuş.

Hepimiz gençlik yıllarımızda, hayatı ve insanları anlamaya dair yolculuğumuzun başladığını hisseder, büyüdüğümüzü düşünürüz. Kendimizi tanımak için çaba gösteririz. Kendi sesimizi dinlemeye çalışırız. Fakat toplumun, ailemizin, arkadaşlarımızın sesleri o kadar yüksektir ki çoğu zaman kendi sesimizi duymaya fırsat bulamayız. Sesler, istekler ve hayaller birbirine girer ve isteklerimizin bizim mi yoksa onların mı olduğunu anlayamadan zaman geçer.

Gençlik bize verilen hayatın bana göre en önemli kısmıdır. Çünkü içimizdeki çocuk henüz bedenimizi tam anlamıyla terk etmemiştir ve bazı şeyleri daha farklı açılardan görebilecek kadar olgunlaşmışızdır. Bir diğer deyişle gençlik geri gelmeyen ve nasıl tüketildiğini anlamadan geçip giden altın çağımızdır. Neyi sevip neyi sevmediğimizi anlamaya çalışırken bir bakmışız ki elimiz boş şekilde yetişkinlik kapısındayızdır ve bekleyen sorumluluklarımız bizi selamlamaktadır.

Yaşlılar genelde gençlere, anınızın, gençliğinizin tadını çıkarın derler. Onların ve çoğu gencin yaptığı hata budur. Çocukluğumuzda büyümeyi gözümüzde o kadar büyütmüşüzdür ki gençken de bunu düşünmekten geri durmayız. Daha da büyümek isteriz, daha olgun düşünmek vazgeçilmez hayalimiz olmuştur. Büyükler gibi giyinmek, büyükler gibi düşünmek, büyükler gibi sevmek, gezmek ve yaşamak isteriz. Çünkü onlar bizim gözümüzde özgür varlıklardır. Sorun da burada ortaya çıkar. Zaten başımıza ne geldiyse özgürlük denen saçmalığa çok büyük anlamlar yüklediğimizden geldi.

Eğer çocuk aklımız değişmeden sadece büyüseydik çocukluğumuzdaki özgürlük hayalimize kavuşabilirdik. Bir çocuğun hayalini az çok bilirsiniz. Küçük, tatmin olunabilir şeylerdir. Haftada üç kere lunaparka gitmek isterler. İstedikleri zaman uyumak isterler. İstedikleri kadar çikolata, şeker yemek isterler. Şu an bu saydıklarımı istediğinde yapamayacak yetişkin yoktur. Fakat istemiyoruz. Tüm bunlar bize saçma ve çocuksu geliyor. Büyüyeyim derken bir zamanlar çocuk olduğumuzu unutuyoruz ve toplumsallaşmaya da burada başlıyoruz. Yani zamana ve kendimize ihanet ediyoruz.

 

Gençlikte de her şeyde olduğu gibi diyalektikten eserler görebiliriz. En güzel duyguları o zaman ediniriz. İlk ihanetlerimizi gençken yaşarız. Aşkın ne olduğunu ilk o zamanlar anlamaya başlar, ayrılıkların kalpte bıraktığı kırgınlığı o zaman tadarız. En yakın arkadaşlarımızı o zaman tanırız. Uykusuz gecelerle tanışıklığımızın temeli gençlik yıllarına uzanır. Gerçeğin ve hayalin ne olduğunu o zaman anlarız ve en önemlisi büyükler bizi dinlemeye o zaman başlar. Bizi en çok etkileyen de bu olur. Çocukluğun tatlı hayalleri yavaş yavaş bizim için de saçma ve gereksiz görünmeye başlar. Çünkü hayatla tanışma şerefine gençken erişmişizdir.

Yavaş yavaş hayata dair bazı şeyler kafamızda oturur, en azından biz öyle sanırız. Burada karşımıza iki yol çıkar. Ya bir yol açacağızdır ya da daha önce bizim için açılan yolu takip edip mevcut toplumun monoton üyesi olacağızdır. Peki daha hayatı bilmezken seçimimizi neye ve kime göre yapmamız gerekir?  Belki de ortada yapmamız gereken bir seçim yoktur. İnsanoğlunun hep aynı ipte dengesini korumaya çalışması ve her seferinde kaybetmesi bu yüzdendir. Önümüzdeki her iki seçenek de toplum tarafından sunulmuştur: “Ya kendi yolundan gidersin ve seni dışlarız ya da bizi takip eder, bizden olursun.”  Belki de çözüm seçmemektir ya da üçüncü bir çözüm bulmaktır. Çünkü eğer kimsenin anlayamadığını ya da göremediğini görürsen gençlik denen hazinenin gerçek tadına varmış olursun.

 Büyülü Dalgalar, sakin ilerleyen anime severler için ideal bir yapım. Çok uzun da değil ama benim beklentimin altında kalan bir yapım oldu. Arkadaşlık ilişkileri, karşılaşılan ilk aşk, hatalar, doğrular, seçimler ve daha fazlasını barındıran hoş bir zaman makinesiydi. İzlensin. İyi gülmeler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir