2021 Strangers from Hell Kore Dizisi İncelemesi

2021 Strangers from Hell Kore Dizisi İncelemesi

Strangers from hell Kore dizisi incelemesi ile karşınızdayım. Öncelikle kelimelerimi nasıl seçerim ya da ne söylerim hiç bilmiyorum. Genelde yazılarımı yazmadan önce genel bir planlama yaparım ama bu yazı tamamen spontane gelişecek gibi duruyor. Daha çok insan psikolojisine gireceğiz. Herkese iyi okumalar dilerim.

Cehennem nedir ve nerededir? Cehennemi cehennem yapan şey nedir? Nefretlerimiz, korkularımız, arzularımız ve en çok da var olan ruhumuz; cehennemi cehennem yapan bunlardır. Ve bizi cehenneme çeken en güçlü kuvvet hayatın kendisidir. O güce karşı koymak çoğu zaman imkânsızdır. Çünkü o güç aldatıcıdır. Çünkü o gücü damarlarımızda hisseder, hissettikçe daha çok tatmak isteriz. Bizim doğamız budur. İçimizde yaşayan şeytanı dinledikçe kendimize yabancılaşır, kendi cehennemimizi kendi ellerimizle yaratırız. Ve o cehennem dışarıdan öyle güzel görünür ki herkesi içine çeker. Arzularına, nefsine yenik düşecek olan herkes o cehennemi ilk bakışta cennet sanır. İşte bundandır ki cennet ve cehennem arasındaki fark su ve ateşinki gibidir: Ne kadar zıt görünseler de hiçbir farkları yoktur.

İçimizdeki tanrısallık aynı zamanda şeytaniliğimizin kaynağıdır. Tanrı kavramı insan gözünde ulaşılmaz, mükemmel olandır. İnsanı şeytan yapan da tanrı olma arzusudur. İstediğini istediğin zaman öldürmek ve istediğini istediğin gibi yaşatmak; bir insanın son nefesini damarlarında hissetmek tanrı olmaktır. İnsanların, birçok dinin inanışına göre, Tanrı’nın ruhundan geldiğine inanılır. Biz ruhlarımızda Tanrı’dan bir parça taşırız. O tanrısallığı hissettiğimizde şeytan artık bir parçamız olur.

Mükemmellik; tüm insanlığa harika bir gelecek sunan ama o geleceğe ölümün imzasını atan insanlık hatası. Hatalarla, kusurlarla dolu bir dünyada mükemmelliği arzulayan insanoğlunun, son nefesinde hâlâ pis boğazını düşünen domuzdan farkı yoktur.  Ve bazen insan insanı hayvanlaştırırken bile utanır. Çünkü insan denen canavar asla ulaşamayacağı son uğruna insan öldürür, hayvan öldürür, ağacı öldürür, masumu öldürür ve insanlığı öldürür. Şeytan bir kez girdi mi kanına artık onu ölüm bile durduramaz.

“Beni asla öldüremezsin. Neden biliyor musun? Çünkü bu dünyada benden çok var.”

Çünkü bu dünyada arzularının kölesi olan bir sürü şeytan var. Bu dünya cennet üzerine kurulduysa ve cehennem cennetten dolayı varsa o cehennem bizleriz. Her gün birbirimizi öldüren bizler damarlarımızda dolanan o nefesi solumak isteyenleriz.

“İnsanlara dikkat et. Onlardan korkuncu yoktur.”

Kim olduğumuzu bildiğimiz bir zaman dilimi var mı? Düşüncelerimiz, duygularımız her an değişirken her an kuralları değişen bir oyunda yolumuzu bulmaya çalışıyor gibiyiz. Üstelik bu oyunda dostlarımız ve düşmanlarımız tek vücutta. Ne zaman, kim olduklarını kestirmeye çalışırken, onların kim olduklarını çözmeye çalışırken benliğimiz kum taneleri gibi birer birer terk ediyor ruhumuzu.

Herkes çevreni iyi seç der. Fakat ne zamandan beri oyunun kurallarını biz belirler olduk? Biz ne kadar kaçarsak o kadar yakalanıyoruz. Ne kadar ölürsek o kadar diriliyoruz bu oyunda. Çünkü oyunun amacı oyunu kazanmak değil son nefese karşı koymak.

Her birimize tanıdık gelen o ses Tanrı’nın sesi mi yoksa şeytanın mı? Hayır. O ses bizim sesimiz. Bizi öldürmek isteyen biziz. Ve bu oyundan zevk alan da bizleriz. Ölenin de öldürenin de biz olduğumuz bir oyunda kuralları biz belirlemesek de cezaları belirleyen bizleriz. Çünkü ceza da biziz ödül de.

Bir binada hayatta kalmaya çalışırken ölüm dostun olur. Kendini bulduğunu sandığın odada kaybettiğin koskoca bir hiç olur. Bir hiç olursun. Ne yaptığın ne söylediğin, kimi sevdiğin, kimi öldürdüğün, kimi yaşattığın unutulur gider. Ve sonunda ellerin kendi boğazındayken şu cümle dökülür dudaklarından: “Yaşamama izin ver.”

Strangers from hell dizisini izlerken bende uyanan düşünceleri derledim. Biraz farklı bir inceleme yazısı oldu fakat beğeneceğinizi umuyorum. Dizi on bölüm ve birer saat. Fakat dizinin zihninizde oturması açısından yavaş yavaş izlemenizi öneririm. Benim unutmayacağım diziler arasına girmeyi başardı. Oyunculuklarda tek bir kusur bulamadım. Senaryo, çekimler her şey uyumluydu ve kendi uyumlarının ötesinde muhteşem bir bütün oluşturmuşlardı. Fakat dizide hassas sahneler biraz fazla ondan dolayı izlemeye karar vermeden önce fragmanı izleyebilirsiniz. Umarım fazla karmaşık olmamıştır. Dediğim gibi düzenleme yapmadan aklıma gelen her şeyi olduğu gibi geçirdim. Okuduğunuz için teşekkürler. Mutlu bir hafta diliyorum.

*Dizi müzikleri*

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir