2021 Taxi Driver Kore Dizisi İncelemesi

2021 Taxi Driver Kore Dizisi İncelemesi

Taxi Driver Kore Dizisi incelemesi ile karşınızdayım. Benim severek izlediğim bir dizi oldu. Başrollerden birinin Lee Je Hoon olduğunu öğrenince başladım. Tabii başlamamın tek sebebi Lee Je Hoon değildi. Dizinin konusu da insanı içine çeken ve birçok konu hakkında derin düşüncelere daldıran cinstendi.

Dizi, kanunların korumadığı mağdurlara hizmet veren Rainbow Taxi adlı bir taksi şirketinin etrafında dönmektedir. Rainbow Taxi sıradan bir taksi şirketi değildir. Şirket özel bir ‘intikam çağrı’ hizmeti sunmaktadır. Müşterileri intikam almalarını isterlerse, Rainbow Taxi çalışanları müşterilerinin bu isteklerini yerine getirmektedir.

Bu açıklamayı direkt resmi sitelerden aldım. Bana göre dizi aslında konusunun doğruluğunu ve yanlışlığını seyirciye anlatmak istiyordu. Dizinin konusunu ilk okuduğumda çok beğendim ve haklı da buldum. Diziyi bitirmiş ben olarak ise intikamın intikam olarak geri dönebileceğini öğrendim. Ve intikamın son bulabileceği tek yolun ne olduğunu da anlamış oldum: ne olursa olsun mutlu bir yaşam sürmek hem bizim hem de arkamızda bıraktığımız sevdiklerimizin en doğru intikamı olmalıydı.

Dizide kanunların koruyamadığı birçok mağdur vardı. Rainbow taksinin kuruluş amacı da kanunların koruyamadığı mağdurların intikamını almaktı. Bunun içinse kişinin ister istemez bir canavara dönüşmesi gerekmekteydi. Çünkü bir canavarla sadece bir canavar baş edebilir. Ekibin çöküş anı da tam bu noktada başladı. Göze göz dişe diş anlayışını benimsediler. Fakat yine de aklımdaki “Ne yani yine de onca haksızlığı, ceza indirimlerini görmezden mi gelmeliyiz?” gibi sorular cevaplanmıyordu.

Dizide sık sık “Kötülüğe kötülük ile değil; iyilikle karşılık verin.” alıntısını gördüm. Bu cümlenin günümüz dünyasında tam olarak doğru olduğunu düşünmüyorum. Fakat tamamen yanlış da diyemem. Konu tam olarak iyilikten ve kötülükten ne anladığımızla ilgili. Ben, benim en sevdiğimi öldüren insandan intikam almak için onun sevdiklerine zarar verirsem ve iyilik yaptığımı düşünürsem yanılırım. Çünkü kimse kimsenin günahlarının sorumlusu değildir.

 

Mükemmel bir toplum ve mükemmel bir sistem dolayısıyla da mükemmel yasalar mümkün değildir. Çünkü mükemmellik bu dünyanın özünde olan bir kavram değildir. Her zaman yasanın gözden kaçırdığı insanlar olacaktır. Çünkü kötülük bir kanser hücresidir. Nereden ne zaman ne şekilde türeyeceğini bilmiyorsun. Dolayısıyla keskin önlem de alamıyorsun. Sadece olasılıkları değerlendirip, onlar üzerinden çözümler üretmeye çalışıyorsun.

Burada yanlış bir şey yok. Benim eleştirdiğim nokta insanların, kanunların yetersizliği yüzünden çıkan sorunlardan ders çıkarmayıp, o istisnaları onarmak adına kanunları düzenlememesidir. Aksine kanunları koruyorlar. Bana göre insanlar kanunları değil; kanunlar insanı korumalıdır. Onlar iyi toplum ideası sonucunda yaratılmışlardır. Ve gerektiğinde aynı sebepten yok edilebilmelidirler.

Dizinin çıkış noktası da bu sorunu irdeliyordu. Ekip ilk başta kanunları görmezden gelerek tamamen kendi yöntemleriyle çalışıyorlardı. Fakat bu yöntemlerin düşündükleri kadar doğru olmadığını onlar da anladılar. Ve finalde yasalarla iş birliği yaparak masumları korumayı hedeflediler. Bana göre de doğru olan buydu. Ne kanunlara kör olmak ne de onların kölesi olmak. Kanunlar tanrı değil ki her şeye yetişebilsinler. Onlar, kusurlu olan bizler tarafından yaratıldıklarından kusurlu olmaya mecburlar.

Son olarak intikam almak acımızı dindirir mi bilmiyorum. Eğer biri ondan intikam almamı isteyecek kadar büyük bir şey yapmış olsaydı, ben de yıllarca bu acıyla yaşar ve doğal olarak normal bir hayatım varmış gibi davranamazdım. Fakat acı insanı büyütür. Ve insan büyürse bu dünyada sebeplerin ve sonuçların olduğunu anlar. Sebepler ve sonuçlar o insanın tek sığınağı olur. Kimseye sadece mutlu olun ve onları affedin diyemem. Buna hakkım yok. Sadece ne demek istediğimi anlayacakları günü bekleyebilirim. İntikam karanlık bir kuyudur. Ve biz o karanlığa baktığımızda sevdiklerimizden başka bir şey göremeyiz. Onları o kuyudan kurtarmak ise bizim elimizdedir. Çünkü elimizde onlara ışık olabilecek bir hayat vardır. O hayatı onların yüzünü gülümsetecek şekilde değerlendirebilmemiz dileğiyle.

 

 Taxi Driver Kore dizisi, severek izlediğim ve birçok şey öğrendiğim yapımlardan oldu. En kısa sürede izlemenizi tavsiye ederim. Canım Lee Je Hoon’a da buradan selamlar <3

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir