2021 Tunnel Kore Dizisi İncelemesi

2021 Tunnel Kore Dizisi İncelemesi

Bir Tünel Sizi En Fazla Nereye Götürebilir?

Tunnel Kore Dizisi incelemesi ile karşınızdayım. 2017 yapımı olan dizi ilginç bir senaryo ile bizi karşılıyor. Tunnel’in yolunun nereye çıktığına gelin beraber bakalım.

Tunnel Kore Dizisinin Konusu

Park Gwang-ho seri katil cinayetini incelerken fail ile bir tünelde karşılaşır. Fail ile kavga ederken kendini zamanda otuz yıl ileri gitmiş olarak görür. İşte her şey böyle başlar. Gwang-ho zamanda 30 yıl ileri giderek zamanın akışını değiştirmiştir. Bunu kelebek etkisi olarak da biliriz. Her insanın en ufak hareketi zamanın akışını değiştirebilecekken zamanda yolculuk etmenin bedellerini bir de siz düşünün. Öncelikle Gwang-ho’nun karısı ondan otuz yıl boyunca haber alamadı. Daha doğmamış çocuğu ile çaresizce kocasını beklemeye başladı. Ama kaderin ne zaman nasıl bir oyun oynayabileceğini kimse bilmiyordu. Kader, otuz yıl sonra bile baba ve kızı bir araya getirecekti.

 Peki neden Park Gwang-ho zamanda yolculuk yaptı?

Bu durum kendi idaresinin kontrolünde değildi. Bu gizemin arkasında bir sır olmalıydı. Park Gwang-ho, başta bahsettiğimiz seri cinayet vakasını çözebilmek için zamanda yolculuk yaptı çünkü kendi zamanında suçluyu yakalayabilmesi imkânsız denebilecek derecede zordu. Bu sırada katil otuz yıl boyunca cinayet işlememişti ve halkın arasına karışmıştı. Yani bir sosyopattı. Ancak beklenmedik misafir katilin huzurunu bozmakta gecikmedi ve on altı bölüm sonunda Park Gwang-ho kurbanların ruhunun huzur bulması için katille yüzleşmeyi başardı

Dizide aslında eleştireceğim birçok nokta mevcut. İlk olarak rahatsız edici derecede çok fazla tutarsızlık mevcuttu. En basitinden yahu adam otuz yıl zamanda yolculuk yaptı sanki birçok kişi zamanda yolculuk yapıyormuş da bu çok normal bir şeymiş gibi hemen kabullendiniz. Ayrıca hadi diyelim kabullendiniz ama adam otuz yıl önceki haliyle aynı görünümde, siz nasıl tanıdıysanız her iki fail de onu ilk görüş değilse de ikinci ya da üçüncüde tanımalıydı. Bunun gibi hatta bundan daha basit mantık hataları da mevcuttu ama ya Cansu dizinin konusu sanki çok normal de mantık arıyorsun izle işte, diyerek izlemeye devam ettim.

2021 Tunnel Kore Dizisi İncelemesi

Bir diğer nokta sonun ana hatları vesaire çok tahmin edilebilirdi. Eğer böyle bir konuyu ele alacaksanız seyirciyi biraz şaşırtmanız gerekiyor. Bu tarz dizilerin seyircilerinin en çok sevdiği şey ters köşe olmaktır. Ben diziyi izlerken her şeyin nasıl gelişeceğini tahmin edebildim ve bundan sonra da izlemek sıkıcı hale geldi. Şaşırdığım sadece birkaç nokta oldu ama onları da burada yazamam. Ayrıca müzik seçimleri de beni hiç şaşırtmadı. Bu durum belki benim çok fazla Kore dizisi izlediğimdendir, bilemiyorum. Aslında Kore dizilerinde bu durum çok yaygın değildir. Senaristler gerçekten muhteşem işler başarıyorlar. Bu dizi de kötü değildi hatta sırf katilin kafa yapısını anlayabilmek için bile izlemeye değerdi.

Katilin bir sosyopat olduğunu söylemiştim. Katil gerçekten her zaman ilgimi çeken bir insan türünden çünkü insanları öldürmenin ona verilmiş bir görev olarak düşünüyor. İçindeki adalet duygusu ve ahlak anlayışı normal insanlardan biraz farklı. Annesinin fahişe olmasından dolayı fahişe görünümü veren “kirli” kadınlardan kurtulmak istiyor. Cinayetleri de bu sebeple işliyor.

 Dünyanın pis insanlardan arındırılmasını kendine görev olarak biçiyor. Hatta günlüğünde “Bu kadar insan öldürdüm ama hâlâ başıma bir şey gelmedi çünkü doğru olanı yapıyorum. Bu dünyada cezalandırılması gereken birçok insan var.”  Katilin içindeki cezalandırma duygusu ve annesinin yaptıkları onu bir katile dönüştüren ana sebepler oluyor. İnsanları birbirinden ayıran ana sebep, adalet denen şeyi içlerinde nasıl anlamlandırdıklarıyla ilgilidir. Katil kendini bir nevi bu görev için seçilmiş özel elçi olarak düşündü. Yargıcın tokmağı görevini üstlendi. Çünkü yargıç cezayı tokmağı ile açıklar.

Bu dünyada kötü insanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Zamanın her köşesinde iyi insanlar olduğu kadar kötü insanlar da mevcut. Peki biz neden onları öldürerek cezalandırmak istemiyoruz? Daha açık olursak biz neden bir katile dönüşmüyoruz? Sonuç olarak az çok hepimizin katile dönüşme potansiyeli var. İşte burada karşımıza insan psikolojisi çıkıyor.

İnsan denen varlığın sahip olduğu beyin kapasitesinin sonsuzluğu ona türlü psikolojiler kazandırıyor. İyi biri olmak, kötü biri olmak, susan biri olmak, bağıran biri olmak ve daha bir sürü seçenek sunuyor bize beynimiz. Unutmayın ki kim olduğumuzu yaşadıklarımız belirler ama kim olacağımızı biz belirleriz. Bir katil olmak ya da bir insan olmak. Bu iki seçeneğin gerçekleşme olasılığı eşittir. Kararı her zaman biz veririz.

2021 Tunnel Kore Dizisi İncelemesi

İş tamamen bizde ve sahiplendiğimiz ahlak yasalarında. Sonuç olarak eğer adam öldürmenin kötü bir şey olduğunu bilirsen böyle bir işe de kalkışmazsın ama kötü insanları öldürerek onları cezalandırmak istersen öldürmenin burada iyi bir şey olduğunu düşünürsün. Aslında katilin “kötü” anlayışını da trajikomik buluyorum. Çünkü katil kendi kafasına göre iyiyi ve kötüyü belirliyor. Anlaşılan beyni kendisine fena oyunlar oynamış.

Tabii ayrıntıya giremeyeceğim, diziyi izlediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Tabii katilin bugüne kadar izlediğim katillerden biraz farklı olduğunu kabul ediyorum. Mutlaka izlemenizi istediğim bir Kore dizisi. Mantık hatalarını vesaire görmezden gelerek dizinin keyfini çıkarabilirsiniz.

İnsan böyle dizilerde kendisini olduğundan daha zeki hissediyor. Bu da sanırım içimizde yatan katil profilinden kaynaklanıyor. Daha fazla katil kelimesini kullanıp işleri iyice çıkmaz sokağa sürüklemeden yazımı bitireyim. Gerçekten hoş bir diziydi, daha iyilerini izledim ama bu durum dizinin kalitesi hakkında pek bir şey değiştirmez. Ayrıca 2017’den bahsediyorum. O zamanlar böyle senaryolar yaygındı. Ondan dolayı mantık hataları çok da önemli bir nokta değildi. Kore senaryolarının çeşitliliği ve uçukluğu hakkındaki tecrübenizi geliştirmek istiyorsanız izleyebilirsiniz. İyi gülmeler 🙂

2021 Tunnel Kore Dizisi İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir