2021 Van Gogh Çiçek Açan Badem Ağacı Eser İncelemesi

2021 Van Gogh Çiçek Açan Badem Ağacı Eser İncelemesi

Van Gogh Çiçek Açan Badem Ağacı eser incelemesi ile karşınızdayım. Bu eser Van Gogh ölmeden yaklaşık altı önce yapıldı. Çok sevdiği kardeşi Theo’nun bir oğlu olmuştu ve ismini Vincent koymuşlardı. Vincent, bu habere çok sevindi ve yeğeni için bir hediye hazırlamak istedi. İşte bu resim de böyle ortaya çıktı. Peki Vincent yeni doğan yeğeni için çizilecek onca şey varken neden maviliğe uzanan badem ağaçlarını resmetti?

Vincent Van Gogh, ressamlık hayatı boyunca birçok akımdan ve kültürden etkilendi. Bu kültürlerden en belirgini şüphesiz ki Japon kültürüydü. Bunun etkisini birçok eserinde açıkça görüyoruz ki sanatçı, mektuplarında da bu etkiden bahsediyor:

“Güneyde kalmakla ilgili olarak, daha pahalı olmasına rağmen bir düşünsene: Japon resmini seviyoruz, etkisini hissediyoruz, tüm empresyonistlerin ortak duygusu bu; o zaman neden Japonya’ya gitmeyelim, yani Japonya’nın eşleniği olan Güneye?”

Doğu kültüründe, badem ağaçları Şubat’ta çiçek vererek, baharın gelişini duyurur tüm dünyaya. Küçük Vincent de ressam için böyle bir müjdeyi temsil ediyordu. Hayatının en zor dönemlerinden birinde böyle bir haber almak Vincent’in kalbinde Şubat’ta açan çiçekler gibi umut yeşertmişti.

Bu tablo en başta küçük Vincent için sonra ise hepimiz için bir ders taşır. Vincent her zaman gerçek tutkunun, gerçek sevginin doğada saklı olduğunu savunmuştu. Doğanın hem ruhumuz hem de insanlığımız için nihai çözüm olduğuna inanmış ve insanlar arasında bulamadığı huzuru doğada ve yıldızlarda bulmuştur.

Belki de bu tablo bize Vincent’in insanlık adına umudunu ve iyi dileklerini taşıyordur:

“Eğer doğaya gerçekten seviyorsanız, her yerde güzellikler bulursunuz.”

Günümüzde her şeyden ve herkesten kolayca sıkılan bizler bu sözün derinliğini düşünmeli ve hayata nefretle bakan gözlerimizi biraz da olsa doğaya çevirmeliyiz.

Çiçek Açan Badem Ağacı yalnızca Vincent’in kalbinde değil bizim kalplerimizde de umut yeşertiyor. Maviliğe uzanan badem çiçekleri, ne zaman umutsuzluğa düşsek ve kaybolsak yeryüzünde, sanki gökyüzüne tırmanmamız için sihirli bir merdivene dönüşüyor.

Barışı ve özgürlüğü gökyüzüne uzanan badem ağacından başka ne temsil edebilir? Savaşların kalplerimizi dondurduğu günümüzde bu tablo belki de kalbimizin derinliklerinde saklanan vicdan tohumunu fark etmemiz için bir uyarıcıdır. Belki de Van Gogh, bu eseri sadece kendi yeğenine değil tüm insanlığa bir hediye olarak resmetmiştir. Karanlıkta kaybolan insanlığı, gökyüzünün umut verici ferahlığına ulaştırmak için yol gösterici bir eser.

 

Çiçek Açan Badem Ağacı genel olarak bende uyandırdıklarını anlatmaya çalıştım. Bitirmeden önce beni çok etkileyen ve bu tabloyla da ilişkilendirebileceğim mitolojik bir efsaneyi anlatmak istiyorum. Badem çiçekleri efsanesi. Demophon’la Phyllis’in efsanesi.

Demophon ve Phyllis bir aile yemeğinde tanışır ve anında tutulurlar birbirlerine. Buluşmak için randevulaşırlar. Günler, haftalar birbirini kovalarken Demophon’un sefere dönmesi gerekir. Demophon dönerken sevgilisi Phyllis’e onu beklemesini, döndüğünde onu babasından isteyeceğini söyler.

Phyllis, sevgilisini aylarca bekler. Her gün çaresizce limana gider ve hayal kırıklıklarıyla eve geri döner. Sonunda bu aşkın ıstırabına dayanamaz ve intihar eder. Tanrıça Athena, bu olaydan çok etkilenir ve Phyllis’i kendini astığı yerde bir badem ağacına dönüştürüverir.

Bu badem ağacı ne çiçek açar ne yeşerir. Kuru dallarında hüznünün resmini görürüz. Demophon, sonunda seferden döner. Sevgilisine olanları duyunca hemen badem ağacına koşar ve dallarına sarılır. O anda o kupkuru ağaç çiçek açar ve canlanır. Onlar badem çiçekleridir.

Badem çiçekleri burada da sevgiyi, umudu, bekleyişi temsil etmiştir. Van Gogh bu efsaneden haberdar mıydı bilinmez. Fakat bizler için çıkarılması gereken bir diğer öğüt şudur ki yıllar geçse de açacak güneşi beklemek, büyük bir umutla ve inançla hazırlanmaktır bizim işimiz o kutlu güne ve açtığında o kutlu güneş, yüceltmektir yüreklerimizi badem çiçekleriyle.

Van Gogh, Çiçek Açan Badem Ağacı ile şüphesiz ki yeni doğmuş bir çocuğa verilebilecek en güzel hediyeyi; umudu ve sevgiyi vermiştir. Ve bunu herkes gibi açıktan yapmak yerine badem çiçeklerinin arasına saklamıştır. Ne de olsa o Vincent Willem van Gogh ve biz büyükler için zor olsa da görmek badem çiçeklerinin arasına saklanmış umudu, bir çocuk görebilir kapalı sandıklar içindeki koyunu.

 Bugün sizlerle Çiçek Açan Badem Ağacı eserini inceledim. Umarım bu tabloya dair hissettiklerimi sizlere aktarabilmişimdir. Değerli yorumlarınızı aşağıya bekliyorum. Bir gün hepimizin yüreğindeki badem çiçeklerinin açması dileğiyle. İyi gülmeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir