En İyi Kore Dizileri Listesi

En İyi Kore Dizileri Listesi

Kore Dizileri Listesi

Hiçbir yerde bulamayacağınız altın değerinde bir Kore Dizileri Listesi ile karşınızdayım. Kore Dizileri 2000’lerin başından beri dünyada adını duyursa da son yıllarda daha çok duyar olduk. Özellikle ülkemizde Kore Dizilerinden uyarlanan dizi sayısında artış olunca insanlar “Neymiş bu Kore Dizileri?” diye sormaya başladı. Orijinal senaryolarıyla Hollywood’u geride bırakacağını söyleyecek kadar iddialı olduğum listemize gelin beraber göz atalım.

  1. Chicago Typewriter

En İyi Kore Dizileri Listesi

Listemizin başını, ismi çok duyulmamakla birlikte izleyenlerin hafızasını kaybedip tekrar izlemek istediği Chicago Typewriter çekiyor. Dizi, 1930’lu yıllarda Japonya sömürgesi altındaki Kore’de yaşayan ve reenkarnasyon ile günümüzde tekrar dünyaya gelen yazarların birbirleriyle seksen yıldır bağlantılı hikâyelerini anlatmaktadır. Günümüzde bu yazarlardan biri kitapları çok satan bir yazar, biri gizemli bir hayalet yazar ve diğeri ise kitapları çok satan yazarın anti-fanı olarak yaşamaktadır.

Üç yazarımız da 1930’lu yıllarda milliyetçi Korelilerdir ve vatanlarını Japonya sömürgesinden kurtarmak için gizli bir örgüt için çalışmaktadırlar. Fakat aşk bu üçlünün Bermuda şeytan üçgeni olacaktır. Benim listemde bu dizi her zaman başı çeker. Birisi benden tavsiye istediğinde aklıma ilk bu dizi gelir. Mutlaka izlemeniz ve üzerine uzun uzun düşünmeniz gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum.

  1. Kill me Heal me

En İyi Kore Dizileri Listesi

Listemizin ikinci sırasında bizleri, izleyeni ağlamaktan ve gülmekten yorgun düşürecek bipolar bir dizi karşılıyor. Senaryo, zengin bir aileden gelen 7 kişilikli bir adam ile doktorluğunun ilk yılında olan bir kadının arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır. Fakat tabii ki bu aşk hikâyesi öyle basit bir aşk hikâyesinden ziyade karmaşık bir aile ve çocukluk travmasını aydınlatacak ışığın ilk hüzmeleridir.

  1. Defendant

En İyi Kore Dizileri Listesi

Üçüncü sırada en az ilk iki sıradaki diziler kadar dramatik bir dizimiz var. Dizi, masumiyetini kanıtlamak için zamanla yarışan idam mahkûmu savcının hikâyesini anlatmaktadır. Fakat bu savcı, hafıza kaybından dolayı hiçbir şey hatırlamamaktadır. Ve idam günü gelmeden gerçekleri hatırlayıp, kendi masumiyetini ve gerçek suçluyu gün yüzüne çıkarması gerekmektedir. Küçük kızı ve eşine gerçekte ne oldu? Bunu sadece o ve katil bilmektedir.

Ben izlerken her bölümde hukuka daha fazla ilgi duyuyordum. Tabii bunun ötesinde çok dramatik ve hoş bir baba kız ilişkisi seyirciyi karşılıyordu. Defendant, herkesin izlemesini şiddetle tavsiye ettiğim altın değerindeki dizilerden birisidir.

  1. Crash Landing on You

En İyi Kore Dizileri Listesi

Dördüncü dizimiz Crash Landing on You. Dizide bir Güney Koreli kadın ile bir Kuzey Koreli adamın arasındaki aşk hikâyesi seyirciye aktarılmaktadır. Güney Kore’deki aile şirketinin mirasçısı olan Yoon Se-Ri yamaç paraşütü yaparken çıkan fırtına sebebiyle Kuzey Kore’ye kadar sürüklenir. Burada, Kuzey Koreli subay Lee Jung-Hyeok ile karşılaşır. Lee Jung-Hyeok, Yoon Se-Ri’yi koruyup gizler ve bu süreçte ikili birbirlerini tanıdıkları bir yolculuğa çıkarlar. Kaderin onlar için hazırladığı gerçekler hem onları hem de seyirciyi şaşırtacak seviyededir.

Ben izlerken aşırı etkilenmiştim. Senaryoda tek bir eksiklik göremedim ki dizi tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Hatta 2022 yılında dizinin müzikali gerçekleşecek. Onu da sabırsızlıkla bekliyorum. Mutlaka izlenilmesi gereken hem dramatik hem eğlenceli bir dizi. Ayrıca dizi, savaş ve barış kavramlarına da farklı bir gözden bakmanızı sağlıyor.

5.Bring It on Ghost

En İyi Kore Dizileri Listesi

Listemizin beşinci sırasındaki Bring It on Ghost, bir hayalet ve hayaletleri görme yeteneğine sahip olan bir kişi etrafında dönmektedir. Hyun-Ji reenkarne olamamış bir hayalettir ve kaybolmak için sayılı günleri vardır. Bir gün, büyü ile ruhları öteki dünyaya gönderen Park Bong-Pal ile karşılaşır. Hyun-Ji ve Bong-Pal hayaletlerin öteki dünyaya geçmelerine yardımcı olur. Zamanla bu garip ikili arasındaki yakınlık iki takım arkadaşı ilişkisinden fazlasına dönüşür. Benim izlerken eğlendiğim bir diziydi. Senaryosu klasik Kore dizilerinden farklıydı ve çıktığı ilk zamanlar bu tarz senaryolar yaygın değildi. Bana kalırsa Kore sinemasında, konu olarak türünün ilklerinden sayılan izlenebilecek bir dizi.

  1. D-Day

En İyi Kore Dizileri Listesi

Bu dizi çekilmiş en iyi doğal afet dizisidir. Üstüne bu alanda başka Kore dizisi tanımam vallahi. Bir doğal afet Seul şehrini etkisi altına alır. Doktorlar ve acil servis personeli, insanları kurtarmak için canını dişine takarken tüm hükümet sistemi tıkanır. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde yaşanan yangın felaketlerinde bir öz eleştiri yapamadıysak bence bu dizi bize ağır bir öz eleştiri hakkını sunuyor. Çünkü doğal afetler bizim bir parçamızdır. Onları önlemek imkânsızdır. Biz sadece alınabilecek hasarlara karşı önlem alabiliriz. Önlem almadığımızda yaşananlar doğanın değil bizim suçumuzdur. Bu dizi de bunu anlamamızı sağlayacak ve bizi bilinçlendirebilecek bir senaryoya ev sahipliği yapıyor. Listelerin vazgeçilmez gerilim dizilerinden biridir, mutlaka listelerinize almanızı tavsiye ederim.

7.He is Psychometric

En İyi Kore Dizileri Listesi

He is Psychometric, dokunduğu nesnelerin ve insanların anılarını okuma yeteneğine sahip Lee An ile acı dolu geçmişini herkesten saklamaya çalışan Yoon Jae-In’in etrafında dönmektedir. Bir gün, Lee An ve Jae-In karşılaşır ve ikili bağlantılı geçmişlerinin anahtarlarını beraber bulmak için bir yolculuğa çıkarlar. Hani dili olsa da konuşsa deriz ya işte Lee An’ın yeteneğini böyle açıklayabiliriz.

Gizemin dizi boyunca yakanızdan ayrılmayacağı hem eğlenceli hem tatlı hem de dram dolu bir dizi sizi bekliyor diyebilirim. Listenize ekleyebileceğiniz tatlı bir dizidir.

  1. Mad for Each Other

En İyi Kore Dizileri Listesi

Listemizin sonlarına gelirken bizi karşılayan sekizinci dizimiz bir günde bitirilebilecek uzunlukta, çerezlik tatlı bir dizi. Hayatları alt üst olmuş iki kişinin arasındaki romantik ilişki tatlı ve seyirciyi sıkmayan bir senaryo ile işlenmiştir. No Whi-O yaşadığı bir olay sonrasında öfke kontrolünde sorunlar yaşamaya başlar. Ne kadar uğraşsa da öfkesini kontrol etmeyi başaramaz ve psikolojik destek almaya başlar. Bu süre zarfında, çılgın biri olan Lee Min-Kyung ile tanışır. Geçmişteki ilişkileri ile alakalı karmaşık ve yaralayıcı travmalar yaşamış olan ikili kendi iyileşme süreçlerini yaşarken birbirlerine aşık olmaya başlarlar. Kısa ve net mesajları olan bir diziydi. Hafta sonunuzu süslemek için dizi arayışındaysanız bu dizi sizin için en iyi seçenek diyebilirim.

  1. Signal

En İyi Kore Dizileri Listesi

Listemizin sondan bir önceki dizisi belki de Kore Dizilerinin en dipte kalmış cevheri olabilir. Dizinin konusuna gelecek olursak günümüzde yaşayan bir dedektif ve geçmişte yaşayan bir dedektif telsiz telefonu yolu ile iletişim kurarak birlikte uzun zamandır çözülememiş davaları çözerler. Geçmiş ile gelecek arasındaki bağlantı şimdiyi yaratırken olayların akışına kapılmaktan kendinizi alamayacaksınız. Benim çok sevdiğim ve beğendiğim bir dizidir. Eğer polisiye meraklısı bir insansanız bu diziyi kaçırmayın derim.

  1. Strangers from Hell

En İyi Kore Dizileri Listesi

Listemizi Strangers from Hell ile kapatıyoruz. Bu seride Seul’e yeni iş hayatı ve para biriktirmek için gelen, birkaç kişi ile mutfağını ve banyosunu paylaşacağı bir daireye yeni taşınan Jong-Woo’nun kendini yavaş yavaş kaybediş öyküsünü izliyoruz. Taşındıktan bir süre sonra ev arkadaşlarının normal insanlar olmadığını anlar fakat artık geçtir. Çünkü değişim başlamıştır. İzlerken gerileceğiniz, bitirmek istemeyeceğiniz, aşırı kaliteli bir yapım sizi bekliyor. Senaryo, işlenen konu, oyunculuklar, ortamlar her şey birbirini tamamlayan unsurlar. Kesinlikle listenizde olması gereken standartların çok üstünde bir yapım.

Kore Dizileri Listemizin sonuna geldik. Ben saymaya başlarsam bitiremeyebilirim çünkü aşırı absürt yapımları da olmakla birlikte standart üstü kaliteli yapımlar da oluyor. Bana kalırsa bu listedeki her dizi eğlenceli olmakla birlikte birçok felsefi ve insani dersler barındırmaktadır. Eğer bu noktalara da odaklanırsanız zamanınızı iki kat daha verimli geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir