2021 The Photographer of Mauthausen Film İncelemesi

2021 The Photographer of Mauthausen Film İncelemesi

The Photographer of Mauthausen film incelemesi ile karşınızdayım. Film, ikinci dünya savaşında Yahudi soykırımına değinen gerçek bir hikâyedir. Hatta bazı kısımların kurgu olmasına inanmak istedim ama filmin sonunda gösterilen gerçek negatifler beni hüsrana uğrattı.

Filmin konusu ise Nazi kampında olan olayların fotoğrafını çeken bir mahkûmun yaşanan vahşetin kanıtlarını saklamak istemesiyle yaşanan olay dizininden oluşuyor. Fotoğrafçı Boix, bunu şu sözlerle anlatıyor:

“O odalarda fotoğrafçılara ihtiyaç vardı ve ben de bir fotoğrafçıydım. Kimseye vurmak da dayak yemek de istemiyordum. O yüzden tek seçeneğim resmin dışında kalmaktı.

Tek seçenek resmin dışında kalmaktı. Peki o resimlerin içeriği neydi gelin biraz bunu konuşalım. Naziler kamplarda bir soykırım yaptıklarını tüm dünyadan gizliyorlardı. Aklınıza şu an Çin’de yapılan Uygur Türklerinin soykırımını getirebilirsiniz. Bunu çok normal bir şeymiş gibi anlatmak istemesem de anlatmak durumundayım çünkü elimden başka bir şey gelmiyor. Bildiğiniz üzere Çin’deki kamplarda ciddi bir soykırım var ve bunu BBC Türkiye gayet açık bir şekilde haberleştirmişti. Orada yapılanlarla dışarıya gösterilenler çok farklı. Sanki o kamplarda herkes mutluymuş, eğleniyormuş gibi bir görüntü yaratılmaya çalışıyor paylaşılan fotoğraflarda, videolarda. Fakat gerçek tabii ki daha farklı.

 

2021 The Photographer of Mauthausen Film İncelemesi

 

Şimdi bunu neden anlatıyorsun derseniz anı durum filmdeki Nazi Almanya’sında da geçerli. Mahkumlar satranç oynarken fotoğrafları çekiliyor aynı şekilde keyfi öldürdükleri insanları sanki onlar kamptan kaçmaya çalışmış da onları kaçmalarını engellemek için vurmuşlar gibi gösteren fotoğraflar çekiyorlar. Yani, Boix’in dediği gibi ortada bir tiyatro mevcut ve o oyundaki tek gerçek mahkumların gözlerindeki ifade.

Bu fotoğrafların yanında gerçekleri gösteren fotoğraflar da mevcut fakat bunlar dünya ile paylaşılmıyor. Fakat komutanlar bu fotoğrafların bir tehlikeye dönüşeceğini anlayarak yakılmalarını emrediyor. Boix ise bunların arasından birkaçını kamptan kurtulduğunda dünyaya yaymak için saklıyor. Tabii komutanların bunu fark etmesi çok sürmüyor. Devamını anlatmadan benim filmle ilgili düşüncelerime geçmek istiyorum çünkü filmin bu noktadan sonrasını anlatmam sizin için iyi olmayabilir.

Öncelikle yıllardır çeşitli yollarla önümüze sürülen Nazi Almanya’sını, Yahudi soykırımını konuşmak istiyorum. Bu karanlık tarih beni içine çekerken çok fazla araştırma yaptım ve karşıma çıkan Yahudileri öldüren Yahudilerden başka bir şey çıkmadı. Genel olarak gösterinin yönetmeninin Nazi Almanya’sı olduğunu düşünürler fakat ben Almanların o kadar zeki olduğunu düşünmüyorum. Onların anahtarı disiplindi. Ölümcül bir disiplin.

 

The Photographer of Mauthausen Film İncelemesi

Peki yönetmen kimdi?

 

Yahudiler. İlk okuduğumda ben de çok şaşırmıştım ve şimdi bu az bilinen gerçeği size anlatacak olmak beni sevindiriyor. Kudüs’ün üç büyük din içinde kutsal bir yer olduğunu çoğumuz biliyoruzdur. O zamanlarda Yahudiler Kudüs’ten göç etmeye başlamış ve dünyaya dağılmışlardı. Kudüs’ün yahudisiz kalması demek diğer dinler için hükümdarlık vakti demekti ve Yahudilerin, Yahudileri Kudüs’e çekecek bir aksiyon yaratmaları gerekiyordu. Böylece Nazi Almanya’sı ile anlaştılar ve dünyanın dört bir yanındaki Yahudileri soykırımla toplamaya başladılar. Bu saçma ideoloji uğruna binlerce insan katledildi. Çocuklar canlı canlı yakıldı, kadınlar seks kölesi olarak kullanıldı. Sırf zevk uğruna insanlar dövüldü. Hayvanların bile bir mahremiyeti vardır fakat o masum insanlar hayvan yerine bile konulmuyordu.

Bütün o kayıplar neden yaşandı biliyor musunuz? İnsanoğlunun egosu yüzünden. Yahudiler kendilerini her zaman tek kutsal ırk olarak gördüler. Bu şu an bile böyle. İşte onca yıkım bu dünyada hüküm süren tek din ve ırk olmak içindi. Böyle canice bir olayı inanın ırklara indirgemek istemem. Genelleme yapmaktan da olabildiğince kaçınmak isterim ama Yahudilerin bugün bile yaptıkları göz önündeyken bir Yahudi’ye karşı samimi olmak içten değil. Sırf din için kendi kardeşlerini öldüren bir ırk gerçekten dindar mıdır?

Bunca acı neden yaşanıyor sevgili okur? Onca insan neden katledildi? Bunun hesabını kim verecek? Onca çocuk yorgunluktan öldü. Yakıldılar. Çocukların çığlıkları yerli halka ulaşmasın diye müzik orkestraları kuruldu. O çığlıkları bastırmak için sanatı kullanan bir zihniyet mi tek kutsal ırk olacak? Bu dünyadaki belki en kutsal olan varlığı, kadını, seks objesi olarak kullananlar mı hükümdar olacak? Size bir şey söyleyeyim mi Shakespeare bu senaryoyu görse ayakta alkışlardı aşağılık insanoğlunu.

2021 The Photographer of Mauthausen Film İncelemesi

Ufak da olsa fotoğrafların gücüne değinmek istiyorum. Boix o fotoğrafları çekti ve o acı anlar bugün benim ekranıma kadar geldi. Fotoğraf bize en acı gerçekleri bile hatırlatır. Acımasızdır. Fotoğraflardan doğruca size bakan gözler, sizi o fotoğrafa hapseder ve artık siz de o fotoğrafın bir parçası olursunuz. Fotoğraf, zamanı yenebilen tek sanattır. Fotoğraflar, bize geçmişi sunar. Bize geçmişin ağıtlarını, sevinçlerini, öfkelerini, aşklarını sunar. Fotoğraflar, güzeldir fakat o güzelliğin içinde bile belirgin bir acı saklıdır. Çünkü fotoğraflar size gülen gözlerin ardındaki gözyaşlarını getirirler. Çünkü fotoğraflar size içinizde kalan, seni seviyorumları getirirler. Fotoğraflara size, iyi kilerinizin ardında saklanan keşkelerinizi getiriler.

Boix’in sakladığı fotoğraflar olmasa belki ben şu an bu olaya dair yazamayacaktım. Hiçbirimizin orada yanan, katledilen insanlardan haberi olmayacaktı. Şu an bile o fotoğraflara bakarken o çığlıkları duyabiliyorum. O gözyaşları beni oturduğum yerde boğarken bugün bile bir yerde masum insanlar katlediliyor ve biz bir şey yapmamaya devam ediyoruz. Bu sefer yanan bizleriz. Sustuklarımız bizi yakıyor. Bu sefer yanan derimiz değil ruhumuz. Daha kötüsü bunu görmüyoruz. Yıllar önce neden susulduysa şimdi de aynı sebepten susuyoruz. Korkuyoruz. Güçten, otoriteden korkuyoruz. Ve bizi bitiren bu korku oluyor. Ve eğer harekete geçersek bizi yaşatan da o korku olacak. Benim yapabileceğim bir şey yok, senin de yok ama bizim var. Fakat ortada bir biz yok. O bizi yaratabildiğimiz günlere.

Kendi çekimim olan aşağıdaki fotoğrafı ve bu yazıyı dünyanın herhangi bir yerinde acı çekene, sesi kısılana ve görünmez olana adıyorum.

2021 The Photographer of Mauthausen Film İncelemesi

Filmden Alıntılar

 

“Sıradan bir mahkûma cop verirseniz gardiyana dönüşür.”

 

+Niye yalan söyledin çocuğa? Gusen’den canlı dönen mi var?

 

-Umudu olmazsa burada beş dakika bile dayanamaz.

  1. Emine diyor ki:

    Nokta atışı tespitlerin ve bambaşka pencereden yorumlarınla müthiş bir yazı?olmuş. II.Dünya Savaşı filmleri hep ilgimi çekmiştir. Umarım en yakın zamanda bu filmi dsdeeyredeceğim. Tabii bundan sonra filmleri, hikaye ve karakterler haricinde yönetmen ve ekibine de dikkat ederek seyredeceğim. Teşekkürler,Eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir